2022.01.19 PVA in BC na ceremonii wręczenia Nagrody Ambasadora Gruzji dla Terrance’a Kosikar’a Ph.D.

Zobacz też reportaż ze spotkania z ambasadorem, które odbyło się w domu PVA in BC: 2021.11.24 Spotkanie z Ambasadorem Gruzji

Terrance (w środku), vice-prezes PVA in BC Elżbieta Łukowska oraz sekretarz Krzysztof Łukowski.

19 stycznia 2022 r. w Stanley Park w Vancouver przy tablicy upamiętniającej gruzińskiego bobsleistę Nodara Kumaritashvili (zmarłego w tragicznym wypadku podczas Olimpiady 2010) ambasador Gruzji w Kanadzie pan Konstantin Kavtaradze wręczył nagrodę – Ambassador’s Award of Excellence panu Terrance’owi Kosikar’owi, który jako pierwszy udzielał pomocy medycznej Kumaritashvili.

Warto przytoczyć tu historię Terrance’a Kosikar’a Ph. D. 12 lutego 2010 r. Terrance był świadkiem wypadku i pierwszy przybiegł do Nodara Kumaritashvili na Whistler Sliding Centre. Niestety ofiara zmarła w godzinę później. Terrance doznał traumy psychicznej, popadł w depresję, stracił pracę, rodzinę, uzależnił się od narkotyków i cierpiał na Post Traumatic Stress Disorder (PTSD). Ostatecznie po wielu latach życia w depresji i nałogach odbił się od dna. Wyjechał do małej miejscowości koło Lillooet gdzie po czasie doszedł do siebie. Następnie założył organizację charytatywną Camp My Way służącą wspieraniu pracowników służb udzielających pierwszej pomocy, którzy popadli w depresję i cierpią na PTSD. Terrance co roku w lutym organizuje ceremonie upamiętniające tragiczny wypadek gruzińskiego sportowca i utrzymuje stały kontakt z Gruzińską Diasporą w BC. Jego szlachetna praca na rzecz pomocy ludziom oraz promowania Gruzji w oczach ambasadora Gruzji w Kanadzie ma nieoceniony wymiar. Dlatego pan ambasador postanowił przyznać Kosikar’zowi nagrodę Ambassador’s Award of Excellence a także czek na kwotę $5000 dla organizacji Camp My Way.

Oprócz ambasadora Konstantina Kavtaradze oraz przewodniczącego ceremonii Davit’a Goreili (Diaspora Gruzińska) oraz zaproszonego zespołu indiańskiego Drummers Love Medicine w ceremonii brali udział również przedstawiciele lokalnej Diaspory Gruzińskiej – Besso Gotsadze, Diana Imnadze i Davit Siradze oraz przedstawiciele lokalnych władz min. Mayor Whistler Jack Crompton, sportowiec i prawnik Josh Vander Vies, policjantka RCMP w stanie spoczynku Karen Katz a także przedstawiciele organizacji charytatywnych wspierających proces leczenia zespołu PTSD i uzależnień. Polish Veterans Association in BC reprezentowali vice-prezes Elżbieta Łukowska oraz sekretarz Krzysztof Łukowski.