2023.02.26 Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Zobacz wszystkie wydarzenia, które odbyły się w tym roku: 2023 WYDARZENIA /Events

26 lutego 2023 r. stowarzyszenie Polish Veterans Association in BC zorganizowało uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

Po zamówionej przez PVA mszy świętej w kościele Św. Kazimierza, w intencji pomordowanych Polskich Bohaterów stawiających opór komunistycznemu reżimowi, członkowie PVA w towarzystwie Księdza złożyli kwiaty pod parafialnym krzyżem. Obchody były kontynuowane w siedzibie PVA przy 1134 Kingsway w Vancouver gdzie zorganizowano wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym Niezłomnym. 

Program uroczystości  zawierał wystąpienie prezesa Wojciecha Lenartowicza

i prezentację Krzysztofa Łukowskiego, w której nakreślił rys historyczny i wybrane sylwetki Żołnierzy Wyklętych.

W części artystycznej wystąpił chór Barka, w którego repertuarze znalazły się patriotyczne pieśni i wiersze. Poniżej zamieszczamy utwór autorstwa Leszka Czajkowskiego „Wyklęci Niezłomni”. Po akademii zaproszeni goście mieli okazję do podzielenia się swoimi wspomnieniami oraz do refleksji. Serdecznie dziękujemy gościom, organizatorom oraz uczestnikom za udział w uroczystości. 

Krzysztof Łukowski

WYKLĘCI NIEZŁOMNI, AUTOR: LESZEK CZAJKOWSKI

Wyklęci pół wieku Żołnierze Niezłomni – Ofiary ubeków stawiamy Wam pomnik – Choć w naszej pamięci jesteście od lat – Dopiero dziś święcić możemy Wasz wkład – W obronę Ojczyzny przed armią niemiecką i przed komunizmem pod gwiazdą sowiecką – Nie łatwo jest rzucać swój los na stos – Powiedzmy to wprost! – Choć skończone dranie co rusz pomniejszają – Wasz trud i oddanie dla wolności kraju – Choć wyje niemiło chór rosyjskich sług -My wiemy, jak było i wie o Was Bóg -Obrońcy Ojczyzny przed armią niemiecką i przed komunizmem pod gwiazdą sowiecką – Nie łatwo jest rzucać swój los na stos – Powiedzmy to wprost! – To wyście wskazali jak zachować honor – Gdy dla głupców Stalin był prawdą wcieloną – To wyście wiedzieli gdzie dobro gdzie zło – Gdy z lasu do celi w kajdankach się szło – Uznani od nowa Żołnierze niezłomni – Być może już o Was nasz kraj nie zapomni – Najwyższe honory należą się Wam – Wam na Polskę chorym, Wam ofiarom kłamstw