Mieczysław Budzianowski. 1925-2022

SZLAK   WOJENNY   Ppor.   Mieczysława   BUDZIANOWSKIEGO  

(aktywny w PVA od 1996)

Urodzony: 19 listopada 1925 Kołomyja, Małopolska Wschodnia

Zmobilizowany: SUMY, Ukraina/ZSSR, Jednostka Wojskowa pp. 2453= Samodzielny P/Panc. Batalion Miotaczy Ognia,  1-sza Armia Wojska Polskiego gen. Zygmunt Berling

Dowódcy: Batalionu- mjr Titow – Rosjanin;  1 Kompanii – por. Edward Kuzniecow – Rosjanin (polscy oficerowie wymordowani w Katyniu / Ostaszkowie)

Wyjazd na front: Lipiec 1944  Sumy-Kijów-Kiwerce na Wołyniu – koleją. Kiwerce-Chełm-Lublin – pieszo

W Lublinie Mieczysław ogląda obóz w Majdanku i pada rozkaz „Na Warszawę”

 1. Walki o przyczółek Warecko-Magnuszewski przez 3 tygodnie, płytkie rowy, woda.
 2. Walki o Stare Brudno – Pelcowizne. Mieczyslaw doznaje kontuzji głowy od działa rakietowego Nebelwerfer
 3. Wybucha Powstanie Warszawskie. 1 Armia WP otrzymuje rozkaz pozostania za Wisłą, a żołnierze, którzy płyną wpław ratować Warszawę, dostają strzał w plecy od rosyjskich snajperów. Gen. Berling zostaje aresztowany/odesłany do Moskwy za pomoc Warszawie.
 4. Po upadku Powstania batalion walczy pod Jabłonną na wale Wiślanym.
 5. 17 stycznia 1945 r. rusza ofensywa zimowa, przejście Wisły po lodzie do kompletnie zniszczonej Warszawy. Ludność pyta, dlaczego nie przyszli z pomocą?
 6. Marsz na Bydgoszcz, walki z Niemcami, których po wzięciu do niewoli Rosjanie przejmują i rabują z osobistych rzeczy.
 7. Duże walki w miejscowości Żabno, a potem droga na Kołobrzeg. Walki o każdy dom i każdą ulicę, duże straty w ludziach, aż do kapitulacji Kołobrzegu 17 marca 1945 r.
 8. Walki o Kamień Pomorski. Niemieckie radio mówi polskim żołnierzom o pierwszych aresztowaniach żołnierzy Armii Krajowej i proszą o przechodzenie na stronę niemiecką.
 9. Marsz na Berlin, dzień i noc, uderzają się jeden o drugiego, prawie śpiąc w marszu.
 10. W Berlinie kompania blokuje drogi ucieczki Niemców, od zachodniej strony miasta. Niemcy masowo oddają się w niewole Amerykanom, by uciec od Rosjan.
 11. Pod Kremnem w Niemczech Mieczysław znów został ranny, ale pozostał z kompanią i nie poszedł do szpitala.
 12. Kompania wraca do Polski koleją do Katowic. Mieczysław kończy szkołę średnią i zostaje w wojsku do 1949 r. Wtedy cudem ściąga rodziców i pięcioro rodzeństwa z Kołomyi do Kluczborka, woj. Opolskie. Cała rodzina ma rosyjskie paszporty. Mieczysław odchodzi z wojska i pracuje aby utrzymać swoich biednych, wygłodzonych przez Sowietów Rodziców + 5-cioro rodzeństwa z Kołomyi, Wschodnia Małopolska (wtedy już ZSSR)
 13. W 1956 r. poznaje Stefanię i zakłada własną rodzinę. Żona umożliwia mu zrobienie zaocznych studiów ekonomicznych. Mają 4-kę dzieci i wszystkie też kończą studia.
 14. W 1978 r. Mieczysław jako bezpartyjny jest prześladowany przez PZPR w Kluczborku za przegląd (szukanie w SB/UB etc.) członków ZBoWiD, którego przez lata był prezesem.
 15. W 1990 r. w wolnej Polsce z żoną Stefanią, jako skarbnikiem, zakładają organizacje Kresowiaków i odbudowują 10 kościołów na Kresach oraz sponsorują polską młodzież.
 16. W 1996 r. przyjeżdża do Vancouver i włącza się w życie żołnierzy w PVA

Podporucznik Mieczysław Budzianowski umiera w obecności córki Małgorzaty w Polsce 28 lipca 2022 w wieku blisko 97 lat.

Wojsko Polskie wysłało Asystę Honorową na pogrzeb bohatera wojennego, prowadzony przez księdza Marka, kapitana Wojska Polskiego i kapelana wojskowego przez 30 lat. Mówi on na kazaniu: „Pan Bóg zada Wam tylko jedno pytanie po śmierci: Czy kochaliście? (kraj, bliskich..)”

Mieczysław bardzo kochał swój kraj, bo jako 17-letni chłopak zdecydował się za niego walczyć, choć po wojnie stracił ojczystą ziemię (Kresy). Kochał swoja Rodzinę. Chciano go zastrzelić, kiedy zażądał od rosyjskich urzędników w Krakowie w 1952 r. wymiany ich paszportów na polskie.

Jako Prezes Związku Kresowiaków pomógł Polakom na Kresach, odbudować 10 kościołów.

A w 1996 r. przyjechał do Kanady, by pomóc wychować swoich 2 kochanych wnuków!

Chwała i wieczny odpoczynek dla Żołnierza, który wierzył w wolność!

ODZNACZENIA:

Krzyż Walecznych – Virtuti Militari * Medal Zasłużonych na Polu Chwały, Medal za Zdobycie Warszawy * Medal za Odrę, Nysę i Bałtyk * Medal za Walki o Berlin * Medal Zwycięstwa i Wolności * Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski * Medale z 1945 r. rosyjskie i czeskie * Złota Odznaka Kresowa

Poczytajmy, co pisał o sobie: Mieczysław Budzanowski: XX-wiek w moich wspomnieniach.pdf

Poczytaj też o innych członkach PVA, którzy od nas odeszli: