
SZLAK WOJENNY Ppor. Mieczysława BUDZIANOWSKIEGO
(aktywny w PVA od 1996)
Urodzony: 19 listopada 1925 Kołomyja, Małopolska Wschodnia

Zmobilizowany: SUMY, Ukraina/ZSSR, Jednostka Wojskowa pp. 2453= Samodzielny P/Panc. Batalion Miotaczy Ognia, 1-sza Armia Wojska Polskiego gen. Zygmunt Berling
Dowódcy: Batalionu- mjr Titow – Rosjanin; 1 Kompanii – por. Edward Kuzniecow – Rosjanin (polscy oficerowie wymordowani w Katyniu / Ostaszkowie)
Wyjazd na front: Lipiec 1944 Sumy-Kijów-Kiwerce na Wołyniu – koleją. Kiwerce-Chełm-Lublin – pieszo
W Lublinie Mieczysław ogląda obóz w Majdanku i pada rozkaz „Na Warszawę”
- Walki o przyczółek Warecko-Magnuszewski przez 3 tygodnie, płytkie rowy, woda.
- Walki o Stare Brudno – Pelcowizne. Mieczyslaw doznaje kontuzji głowy od działa rakietowego Nebelwerfer
- Wybucha Powstanie Warszawskie. 1 Armia WP otrzymuje rozkaz pozostania za Wisłą, a żołnierze, którzy płyną wpław ratować Warszawę, dostają strzał w plecy od rosyjskich snajperów. Gen. Berling zostaje aresztowany/odesłany do Moskwy za pomoc Warszawie.
- Po upadku Powstania batalion walczy pod Jabłonną na wale Wiślanym.
- 17 stycznia 1945 r. rusza ofensywa zimowa, przejście Wisły po lodzie do kompletnie zniszczonej Warszawy. Ludność pyta, dlaczego nie przyszli z pomocą?
- Marsz na Bydgoszcz, walki z Niemcami, których po wzięciu do niewoli Rosjanie przejmują i rabują z osobistych rzeczy.
- Duże walki w miejscowości Żabno, a potem droga na Kołobrzeg. Walki o każdy dom i każdą ulicę, duże straty w ludziach, aż do kapitulacji Kołobrzegu 17 marca 1945 r.
- Walki o Kamień Pomorski. Niemieckie radio mówi polskim żołnierzom o pierwszych aresztowaniach żołnierzy Armii Krajowej i proszą o przechodzenie na stronę niemiecką.
- Marsz na Berlin, dzień i noc, uderzają się jeden o drugiego, prawie śpiąc w marszu.
- W Berlinie kompania blokuje drogi ucieczki Niemców, od zachodniej strony miasta. Niemcy masowo oddają się w niewole Amerykanom, by uciec od Rosjan.
- Pod Kremnem w Niemczech Mieczysław znów został ranny, ale pozostał z kompanią i nie poszedł do szpitala.
- Kompania wraca do Polski koleją do Katowic. Mieczysław kończy szkołę średnią i zostaje w wojsku do 1949 r. Wtedy cudem ściąga rodziców i pięcioro rodzeństwa z Kołomyi do Kluczborka, woj. Opolskie. Cała rodzina ma rosyjskie paszporty. Mieczysław odchodzi z wojska i pracuje aby utrzymać swoich biednych, wygłodzonych przez Sowietów Rodziców + 5-cioro rodzeństwa z Kołomyi, Wschodnia Małopolska (wtedy już ZSSR)
- W 1956 r. poznaje Stefanię i zakłada własną rodzinę. Żona umożliwia mu zrobienie zaocznych studiów ekonomicznych. Mają 4-kę dzieci i wszystkie też kończą studia.
- W 1978 r. Mieczysław jako bezpartyjny jest prześladowany przez PZPR w Kluczborku za przegląd (szukanie w SB/UB etc.) członków ZBoWiD, którego przez lata był prezesem.
- W 1990 r. w wolnej Polsce z żoną Stefanią, jako skarbnikiem, zakładają organizacje Kresowiaków i odbudowują 10 kościołów na Kresach oraz sponsorują polską młodzież.
- W 1996 r. przyjeżdża do Vancouver i włącza się w życie żołnierzy w PVA
Podporucznik Mieczysław Budzianowski umiera w obecności córki Małgorzaty w Polsce 28 lipca 2022 w wieku blisko 97 lat.
Wojsko Polskie wysłało Asystę Honorową na pogrzeb bohatera wojennego, prowadzony przez księdza Marka, kapitana Wojska Polskiego i kapelana wojskowego przez 30 lat. Mówi on na kazaniu: „Pan Bóg zada Wam tylko jedno pytanie po śmierci: Czy kochaliście? (kraj, bliskich..)”
Mieczysław bardzo kochał swój kraj, bo jako 17-letni chłopak zdecydował się za niego walczyć, choć po wojnie stracił ojczystą ziemię (Kresy). Kochał swoja Rodzinę. Chciano go zastrzelić, kiedy zażądał od rosyjskich urzędników w Krakowie w 1952 r. wymiany ich paszportów na polskie.
Jako Prezes Związku Kresowiaków pomógł Polakom na Kresach, odbudować 10 kościołów.
A w 1996 r. przyjechał do Kanady, by pomóc wychować swoich 2 kochanych wnuków!
Chwała i wieczny odpoczynek dla Żołnierza, który wierzył w wolność!
ODZNACZENIA:

Krzyż Walecznych – Virtuti Militari * Medal Zasłużonych na Polu Chwały, Medal za Zdobycie Warszawy * Medal za Odrę, Nysę i Bałtyk * Medal za Walki o Berlin * Medal Zwycięstwa i Wolności * Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski * Medale z 1945 r. rosyjskie i czeskie * Złota Odznaka Kresowa
Poczytajmy, co pisał o sobie: Mieczysław Budzanowski: XX-wiek w moich wspomnieniach.pdf
Poczytaj też o innych członkach PVA, którzy od nas odeszli: